Zpožděné jaro kolem hradu Bítov

Majestátný hrad Bítov je krásný v každé roční době. Patří mezi vyhlášenou a opravdu hojně navštěvovanou památku v rámci celé republiky. Výborně zachován, v lesích jsa uschován, působí opravdu impozantně.

Přehradní nádrž pod hradem Bítov na konci března stále zdobí ledový příkrov. V tomto kraji to není ovšem žádné velké překvapení 😉 Jsme totiž cca 400m nad mořem.

Příroda se ještě neprobudila, a když je slunce schované, je kolem hradu ještě smutno a pochmourno. Svým způsobem to jaksi k jisté praktické strohosti této stavby jakoby patří.

Pod hradem vede dobře stavěná, vcelku široká, stará hradní cesta. Po ní se dá pohodlně dojít do míst, kde stávala vesnička Bítov – dnes známá jako Starý Bítov. Byla zatopena na počátku dvacátého století vodami Vranovské přehrady. Muselo ji opustit 400 usedlíků. Byl pro ně však postaven výstavný zbrusu nový Bítov 2,5 km východněji, hlavně také podstatně výše 😉

Na malém nedělním výletě se nám nepoštěstilo uvidět větší část rozvalin Starého Bítova, neb voda již opět poněkud stoupla. Výlet se ovšem podařil a kdo má zájem, snadno najde zajímavé fotky vesničky na netu, a to v její historické i archeologické podobě.