Software

fabric.js

Ukázka: Sluneční soustava realizovaná ve fabric.js


Další programy pro běžnou a mírně pokročilou práci na počítači, se kterými jsem udělal dobrou zkušenost. Pro domácí nekomerční použití jsou všechny legálně zdarma (většina z nich je aktuálně zcela bez omezení užití).

OpenOffice – bezplatná alternativa MS Office, dnes již odladěná spolehlivě funkční, kostrbaté začátky zůstaly dávnou historií. Najdete zde textový procesor Writer, tabulkový kalkulátor Calc (jakožto alternativa k notoricky známému Excelu), nástroj na tvorbu prezentací Impress a další méně frekventované doplňky. Všechny základní požadavky kladené na kancelářský balík tento software dnes splňuje.

Double Commander – souborový manažer, bezplatná náhrada za Total Commander (který můžete doma používat bezplatně pouze 30 dní). Správce souborů s režimem práce se dvěma panely pro přehlednější a rychlejší operace se složkami a soubory. Velmi usnadňuje práci s archivi typu ZIP, RAR, TAR apod. a nabízí řadu dalších funkcí.

FastStone Image Viewer – vynikající prohlížeč obrázků a fotografií, lokalizovaný překvapivě i do češtiny. Obsahuje také všechny běžné operace – změna velikosti, přejmenování, nastavení jasu a kontrastu, vkládání vodoznaků, odstraněním efektu červených očí z fotografií, vcelku sofistikované výřezy, stínové efekty apod. Práce s nástrojem je velice pohodlná a přehledná. Pro domácí použití zcela zdarma. Můj tip

PSPad editor – vynikající textový editor pro tvorbu projektů především scriptovacích jazyků. Jednoduše řečeno, umožňuje přehledně pracovat se skupinou souborů tvořících konkrétní projekt s možností šikovného členění podskupin souborů, vizuálního upřednostnění aktuálně testovaných souborů, automatické zvýrazňování syntaxe příkazů při samotné editaci a mnoho dalších podpůrných funkcí. Tento produkt ocení spíše již pokročilejší uživatelé.

GIMP – bitmapový grafický editor, který mě velmi mile překvapil širokou škálou funkcí i stabilitou. Přechod od léta užívaného Corelu se nakonec ukázal téměř bezbolestný a všechny základní grafické funkce jsem byl během 14ti dnů schopen intuitivně používat na přijatelné úrovni. Tento produkt ocení také spíše již maličko pokročilejší uživatelé. Můj tip

Napsat komentář